Zde může být vaše reklama.
Sobota 13.7.
Svátek má Markéta
Menu

Česko se připravuje na další ročník akce Ukliďme svět

Česko se připravuje na další ročník akce Ukliďme svět

foto: Lukáš Blokša

27. 01. 2022 - 08:20

Už třicet let koordinuje Český svaz ochránců přírody dobrovolníky v České republice během akce Ukliďme svět. O termínu letošního jarního ročníku už je rozhodnuto. Stanovený je já 26. března. Organizátoři po dvou letech, kdy alci omezoval covid-19, počítači s tím, že bude větší účast. Přihlašovat na místní akce se mohou dobrovolníci už teď.

Organizátoři místních akcí se mohou přihlašovat na stránkách www.uklidmesvet.cz prostřednictvím formuláře. Zároveň také mohou od ČSOP žádat materiální i informační podporu. Žádanka o zaslání rukavic a pytlů k úklidům bude zveřejněna pouze do 1. března. Hromadná rozesílka balíčků organizátorům proběhne cca týden před hlavním úklidem.

Je důležité, aby dobrovolníci své přihlášky odeslali včas. Balíčky se tak stihnou připravit a odeslat před hlavním termínem úklidů, sdělila koordinátorka kampaně Veronika Andrlová. 

Jako každý rok, budou jarní úklidy doprovázet již tradiční fotografické soutěže. První z nich bude „Před a po“, která spočívá ve fotodokumentaci uklízeného místa před začátkem úklidu a bezprostředně po něm. Druhou fotografickou soutěží bude „Fotografie z akce“, která přináší neomezenou míru fantazie. Nejzajímavější, nejvtipnější a nejakčnější fotografie budou mít největší pravděpodobnost výhry.

Novinkou pro letošní rok je videosoutěž z úklidu, o odpadcích i z toho, jak lidé třídí doma.

Pravidla soutěží budou zveřejněná na stránkách www.uklidmesvet.cz.

Ukliďme svět je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky jako součást světové kampaně Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozené odpadky. Akci Ukliďme svět v Česku od roku 1993 organizuje Český svaz ochránců přírody. Do kampaně se každoročně zapojují tisíce dobrovolníků. V letech 2017–2020 se kampaň konala společně s kampaní Ukliďme Česko. Od roku 2021 pokračuje opět samostatně. Smyslem kampaně Ukliďme svět není však jen samotné uklízení odpadků. Účastníci především posilují svůj vztah k přírodě a prostředí ve svém okolí, ale také se zamýšlejí nad tím, proč odpadky vůbec vznikají.

Další články