Dnes:2°C

Zítra:4°C

Úterý 19.1. Doubravka
Menu

Runczech Mattoni Liberec Nature Run první v duchu cirkulární ekonomiky

Mattoni Liberec Nature Run první v duchu cirkulární ekonomiky

foto: runczech.com

30. 09. 2019 - 12:07

Druhý ročník Mattoni Liberec Nature Run přinese nejen krásný přírodní závod, ale především se zapíše do atletické historie. Běžecká komunita i svět ekologie si poslední akci RunCzech sezony v Česku bude navždy pamatovat nejen díky trailovému pojetí, ale také díky unikátnímu projektu, kterým se proslaví po celém světě

Mattoni Liberec Nature Run si dává za cíl být po všech stránkách přírodním, čistým a především ekologicky šetrným závodem k životnímu prostředí. Proto se 5. října stane prvním cirkulárním závodem na světě! Co to v praxi znamená?

Unikátní edice přírodní minerální vody Mattoni Eco, v 1,5litrových lahvích z osmdesátiprocentního rPETu, se na občerstvovacích stanicích bude rozlévat do připravených kelímků. Speciální úklidové čety se následně postarají o sběr použitých plastových lahví.

„Jako dlouholetý partner závodů RunCzech využíváme příležitost ukázat, že námi prosazované heslo „z lahve bude lahev“ je v praxi realizovatelné. Vyvinuli jsme speciální edici lahví Mattoni vyrobenou z 80% rPETu, které po závodě znovu zrecyklujeme a využijeme k výrobě lahví nových se stejnými vlastnostmi. Dosáhneme tak úplné cirkularity plastové lahve a z tohoto i dalších závodů RunCzech učiníme první cirkulární závod v této podobě na světě,“ uvádí Alessandro Pasquale, CEO Mattoni 1873.

Kouzlo celého projektu spočívá také v jeho dlouhodobé udržitelnosti a trvalé péči o tamní životní prostředí. Skupina sestavená z běžců před i po závodě vyčistí trať od odpadu i plastů. „Už po loňském Mattoni Liberec Nature Run začala jablonecká a liberecká parta nadšených vytrvalců s kouči Mattoni FreeRun provozovat takzvaný plogging. Znamená to, že se v pravidelných periodách vydávají do terénu v rámci běžeckého tréninku a průběžně čistí trasy od nežádoucího odpadu. Máme 50 koučů se svými skupinami a ti se postupně přidávají,” vysvětlil Štěpán Hickl, manažer projektu Mattoni FreeRun za RunCzech.

„Ekologie a enviromentální prostředí je téma, na kterém nám v RunCzech velmi záleží a hluboce si vážíme pomoci našich severočeských skupin Mattoni FreeRun. Budeme rádi, pokud se zapojí také další amatérští běžci se svými kouči. Příroda nám poskytuje široké spektrum míst, kam se můžeme podívat, strávit hezké chvíle a také si zaběhat. Je důležité jí to obzvlášť v dnešní době splácet tím, že o tyto zelené plochy budeme průbězně pečovat a udržovat toto prostředí čisté a krásné pro všechny,” dodal.

Letošního ročníku Mattoni Liberec Nature Run se zúčastní na 3 700 běžců. V hlavním závodu si lidé mohou vybrat ze dvou tras. Delší 23kilometrový závod, nebo kratší variantu na 12 kilometrů. Obě kategorie dohromady poběží 3 000 nadšených amatérských atletů. Předvojem bude dm rodinný běh, který poběží na 700 rodičů a dětí. Během této akce se vypije 5 382 litrů přírodní minerální vody Mattoni.

RunCzech se také na jaře letošního roku připojil ke snaze o zavedení zálovéhového systému na PET lahve nazvané Zálohujme!, na které už participují téměř dvě desítky dalších velkých firem a organizací.

Další články