Dnes:-1°C

Zítra:1°C

Středa 26.2. Dorota
Menu

#LiberecNatureRun Pavlišta věří ve skvělou formu

Pavlišta věří ve skvělou formu

foto: runczech.com

05. 10. 2019 - 06:40

Náročné kopce, rychlé seběhy a drsnější povětrnostní podmínky. Druhý ročník Mattoni Liberec Nature Run, desátý závod sezony RunCzech, bude v sobotu 5. října pro všechny běžce velkou výzvou. Domácí vytrvalostní i trailová mužská špička se tu popere s nástrahami krásné přírodní trasy. O svých cílech pohovořili před startem na tiskové konferenci v Grand Hotelu Pytloun Imperial.

Vít Pavlišta patří letos k tomu nejlepšímu, co tuzemský vytrvalostní běh nabízí. Kraloval půlmaratonům, byl nejlepším Čechem Birell Běhu na 10 km v osobním rekordu 0:29:50 a titulem v silničním běhu zářil také na populárním běhu Praha-Běchovice. „Doufám, že teď mám nejlepší formu. Podzimní část mi vyšla docela dobře, Birell Grand Prix Praha byla také dobrá, ale i Běchovice mi vyšly na výbornou. V Liberci poběžím sám na sebe a podle svých pocitů. Důležité je cítit se dobře a trasu navíc skvěle znám,” vyjmenoval klíč k úspěchu na 23kilometrové trase Vít Pavlišta.

Ten bude jako Liberečan obhajovat loňské vítězství na domácí trati před zástupy kamarádů a známých. Sám je šťastný, že právě tady vznikl RunCzech závod přizpůsobený lokálním dispozicím. „Liberec není ani vhodný pro silniční běh. Přírodní běh je na místní poměry skvěle stavěný. Je tu nádherný výběh na Černou Nisu, krásně to do toho zapadá,” dodal.

Na kopcovitý terén se těší i český reprezentant v běhu do vrchu Ondřej Fejfar, který si v posledních letech oblíbil především horské běhání. „Trať mi bude sedět, i když to na mě bude dost rychlé a málo kopcovité. Ale těším se, protože bez rychlosti to nejde. Liberec mám moc rád, je to perfektní příležitost zaběhnout si mezinárodní závod skvělé úrovně,” nechal se slyšet borec, který letos zaznamenal také úspěchy na světové běžecké scéně a s týmem získal také bronz na rakouském Dolomitenmannovi. „Cením si výsledku na horském mistrovství světa. Doběhl jsem devátý a jako tým jsme tam vyhráli zlatou medaili. A Dolomitenmann? Trápení od začátku až do konce. A tak to občas je,” dodal s úsměvem.

Zkušený závodník Robert Heczko se těší na Mattoni Liberec Nature Run hned ze dvou důvodů. „Ten hlavní je, že to mám hned za domem,” směje se. A zadruhé oproti loňsku vyzkouší kratší dvanáctikilometrovou variantu závodu a přizpůsobí tomu i své tempo. „Chci za to vzít už od startu. Když se vběhne do lesa a běží se na lom, začne se to tam lámat a může se zrovna tady rozhodnout závod,” zamýšlel se nad nejtěžšími pasážemi, kde si chce dát pozor.

Letošní ročník Mattoni Liberec Nature Run je poprvé součástí RunCzech běžecké ligy, která tu také vyvrcholí. Zároveň do města přijede 283 běžců, kteří na severu Čech mohou získat titul RunCzech Star. Tedy vytrvalců, kteří absolvovali všechny závody RunCzech běžecké ligy 2019. „Letos to bude kvůli deštivému počasí opravdu typický liberecký běh. Přesto tu přivítáme také přes 450 běžců ze zahraničí, mezi nimi i 120 vytrvalců z britského klubu London Frontrunners. Dorazí také 36 účastníků z USA a sedm z Austrálie. Znamená to pro nás všechny, že se závod dostává do mezinárodního povědomí,” těší ředitele závodů RunCzech Václava Skřivánka. Upozornil také, že liberecká akce není jen doménou mužů. „Závod je oblíbený i mezi ženami, které si oblíbily dvanáctikilometrovou trasu. Z našich čísel vyplývá, že na této distanci je zastoupení obou pohlaví rovnoměrné,” připomněl.

Z pořádání tak velkého závodu jsou nadšení také zástupci liberecké radnice. „Gratuluji RunCzech, že si vybral Liberec jako lokalitu pro své závody. Ukázalo se už vloni, že má velkou perspektivu. Vloni jsme zažili krásné počasí, což nás patrně tentokrát nečeká, ale o to větší zážitek to pro běžce bude. Těším se, že to nebude jen druhý ročník, ale vznikne ze závodů velká tradice. Liberec si to zaslouží,” uvedl radní statutárního města Liberec Lukáš Pohanka, jenž s rodinou poběží dm rodinný běh.


A na další ročníky se těší také Liberecký kraj, který si váží přítomnosti RunCzech a jeho běhů v regionu. „V prvním ročníku nás zaujala jedna důležitá věc. Jedná se o sepětí všech generací. Je to běh sportovců i amatérů a široké veřejnosti. Proto jsme rádi, že můžeme podpořit tak úžasnou akci,” dodal náměstek hejtmana Libereckého kraje Petr Tulpa.


Sobotní závodní program odstartuje od 10 hodin dm rodinným během, jehož se může zúčastnit až 700 rodičů a dětí. Mattoni Liberec Nature Run na 23 kilometrů bude zahájený v 11.30, běh na 12 km vypukne ve 12.15. Do každého z těchto závodů může zasáhnout až 1 500 běžců, na startu tedy bude dohromady až 3 000 vytrvalců.

Tisková zpráva
Autor: Tisková zpráva

0 komentářů

Další články