Zde může být vaše reklama.
Sobota 13.7.
Svátek má Markéta
Menu

Před EURO 2020 Reprezentanti odstartují přípravu v Plzni

Reprezentanti odstartují přípravu v Plzni

foto: reprezentace.chf.cz

15. 10. 2019 - 10:15

K první přípravě v nové sezóně se sejdou čeští reprezentanti pod vedením trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše v Plzni. Vedle řady tréninků je na programu také přípravné dvojutkání se Švýcarskem, v nichž dostanou příležitost zabojovat o své místo v nominaci i někteří „nováčci“.

Český reprezentační výběr zahájí 21. října v Plzni přípravu na vrchol letošní sezóny – lednové EHF EURO 2020. Trenérská dvojice Filip a Kubeš má před sebou nelehký úkol: postavit co nejkvalitnější výběr a připravit jej na EURO, které český tým odehraje kousek od hranic ve Vídni za velké podpory českých fanoušků.
Právě v Plzni a ve Švýcarsku tak chtějí trenéři dát příležitost zabojovat o své místo ve výběru hráčům, kteří dosud nedostávali tolik prostoru. „V kvalifikacích musíme hrát na výsledky, na postup. Říjnový sraz je jedním z mála, kdy můžeme být prakticky kompletní v závislosti jen na zdravotním stavu, a zároveň můžeme dát šanci hráčům, kteří s týmem pracují už delší dobu, ale na hřiště se zatím moc nedostali jako například Solák nebo Patzel,“ okomentoval nominaci trenér Jan Filip.
V dalších měsících přípravy totiž nominace bude narážet na jistá omezení. V prosincové přípravě v Rožnově pod Radhoštěm na sklonku roku, kdy je na programu přípravné měření se Slováky, bude totiž družstvo pracovat bez hráčů z první i částečně z druhé německé bundesligy. „Ze stabilního týmu tam bude asi polovina a sraz v Rožnově tak využijeme k tomu, aby se do zápasu dostali hráči, kteří už budou před svátky v jakési klubové nečinnosti. Lednovou přípravu už ale odstartujeme s osmnáctkou hráčů, sedmnáct z nich by pak mělo odjet na mistrovství Evropy,“ doplnil k nominačním plánům Filip.

Zbránek, Fulnek a Štěrba zabojují o místo ve výběru
Pozvánku na říjnový přípravný kemp v Plzni tak dostali i další, kteří zatím mnoho reprezentačních startů nezapsali – konkrétně křídelník Jakub Štěrba, kopřivnický Patrik Fulnek nebo kanonýr Karviné Jan Zbránek. „Sledujeme je delší dobu. Jakub Štěrba s námi již na srazu byl a na jeho křídelní post, kde stabilně hrají v našem týmu také Tomáš Číp a Miroslav Jurka, hledáme ještě dalšího hráče. Nemůžeme fungovat s tím, že na každém postu budeme mít jen dva hráče. V případě zranění bychom pak nebyli schopní ztrátu rychle a adekvátně nahradit. Proto tentokrát místo Jurky pojede na sraz právě Štěrba,“ vysvětlil Filip a upozornil: „Nebylo to pro nás jednoduché rozhodnutí, na tomto postu hrají dobře například i Poloz a Nedoma, nakonec jsme pro tento sraz dali šanci Štěrbovi, kterému se v Německu momentálně opravdu daří.“
Zbránek by si ve Švýcarsku mohl zapsat vůbec první reprezentační start. „Zbránka jsme chtěli otestovat už minulý rok, nevyšlo to a dostává příležitost teď. Jeho výhoda je i to, že brání v pozici pátého obránce, což chceme taky vyzkoušet. Uvidíme, jestli to bude fungovat na mezinárodní úrovni. V takovém případě by se nám otevřela další možnost při střídání našich středových hráčů do obrany,“ okomentoval Zbránkovu pozvánku Filip a ke kopřivnickému mladíkovi Fulnekovi pak dodal: „Fulnek je hráč typově podobný Bečvářovi, Babákovi či Zdráhalovi a jelikož Zdráhala je zraněný, chtěli bychom minimálně na tréninku Fulneka vidět. Mohl by zapadat do naší hry.“
V kolonce náhradníků pak Filip ještě upozornil na jedno zajímavé jméno – zkušeného Pavla Mičkala, který v reprezentaci startoval naposledy v roce 2011. „Na levém křídle je mezi náhradníky. V Nordhornu podává výborné výkony. Přestože je mu pětatřicet let, bavili jsme se s ním o jeho zájmu a možnostech reprezentovat a dohodli jsme se, že v případě nutnosti bude připravený a figuruje tak v tuto chvíli v širším výběru,“ uvedl český trenér.

Zranění a absence
Vedle nových jmen ale v nominaci pro říjnovou přípravu některé „stálice“ naopak chybí. Například Ondřej Zdráhala. „Ondra je zraněný, stále v klubu neodehrál ani jeden zápas, s týmem prakticky ani netrénuje. Čekali jsme do poslední chvíle, ale nedopadlo to,“ konstatoval Filip a dodal: „Je to ale zkušený hráč. Když se dostane do tréninku, má do mistrovství ještě dost času.“
Z nominace pro přípravu v Plzni vypadl i Leoš Petrovský. „Potýká se se zánětem a momentálně také nehraje a řeší se, jak bude jeho absence dlouhá. Větší šanci tak dostanou Šlachta a Užek a uvažujeme o tom, že pojedeme na EURO se třemi pivoty. Otazníky visí i nad zdravotním stavem Štěpána Zemana, kvůli zranění neodehrál poslední dva klubové zápasy,“ zmínil ještě Filip.

Týden společné přípravy a dvě zápasové prověrky
Na soupeře, kteří tým čekají v lednu na EURU, se trenéři zatím neohlíží. Pracovat chtějí na vlastní hře českého týmu a jeho nedostatcích. „Bude to podobné tomu, na čem pracujeme pořád. Musíme se věnovat obraně, přechodu do útoku, postupnému útoku, přesilovkám a oslabením. V naší hře, zejména v útoku, máme rezervy,“ vysvětlil Filip a ještě přiblížil: „Potřebujeme vytvořit na obranu soupeře větší tlak, být nebezpečnější, útočit do správných prostorů a důležité je správné vyhodnocení vzdálenosti vůči obraně.“
Právě to podle Filipa dělalo českému týmu problémy v loňské kvalifikaci. „Jsou to věci, které potřebují nějaký čas, souhra si musí sednout. Dnes už hráči vědí, kam mají nabíhat, ale jde tam o přesnost a tlak. A týká se to všech hráčů, kteří jsou v daný moment na hřišti. To byl náš problém v zápase s Bosnou – nedokázali jsme dostat soupeře pod tlak a hra našich spojek byla velmi pasivní. Tím jsme soupeři ulehčili jejich obrannou činnost,“ ví Filip.
Po téměř roce tak tým bude mít v říjnové reprezentační přestávce prostor strávit společnou přípravou celý týden. „Naše zkušenost je, že pokud můžeme trénovat delší dobu společně, výrazně nás to posouvá dál. Začínáme v pondělí a do čtvrtka odtrénujeme šest tréninků. To se nám v kvalifikačním cyklu snad prakticky rok nepodařilo. Je vždycky znát, když tým trénuje víc jednotek za sebou, souhra je jednoznačně lepší. Hráči, kteří se tři měsíce nevidí, musí zase přepnout na náš systém hry a každý takový trénink nás posouvá dál. Pak se můžeme věnovat detailům, které jsou na této úrovni rozhodující,“ zdůraznil Filip.
Dva tréninky tým čekají pro přesunu do Švýcarska bezprostředně před přípravnými zápasy. „Chceme, aby všichni hráči dostali svůj prostor. Do Švýcarska si bereme sedmnáct hráčů a chceme, aby všichni dostali příležitost se ukázat,“ řekl trenér s tím, že i v zápasech se tým bude soustředit jen na vlastní hru. Taktická příprava na lednové soupeře bude ještě stát stranou: „Švýcar nikdy nebude hrát jako Rakušan. Každý tým má svá specifika. Pro nás je to o soustředění na nás a náš výkon. Švýcarsko je velmi kvalitní soupeř. V kádru má asi deset legionářů z Německa či Francie, kde jejich hráči hrají v kvalitních klubech. Švýcaři udělali velký pokrok a po delší době se kvalifikovali na velkou akci. Mají výborný mladý kádr doplněný o Andyho Schmida, který je, dle mého názoru, jeden z nejlepších hráčů na světě, co se týká útočné fáze. Myslím, že nás velmi dobře prověří,“ uzavřel Filip.

Nominace pro přípravný kemp v Plzni 21. – 27. října 2019:
Brankáři: GALIA Martin (Górnik Zabrze, POL), MRKVA Tomáš (Bergischer HC, GER).
Levá křídla: HRSTKA Jakub (Dessau Rosslauer, GER), ZBRÁNEK Jan (HCB Karviná).
Levé spojky: HORÁK Pavel (THW Kiel, GER), KLÍMA Matěj (Dukla Praha), SOLÁK Dominik (HCB Karviná), PATZEL Vojtěch (HC Dukla Praha).
Pravá křídla: ČÍP Tomáš (Minaur Baia Mare, ROU), ŠTĚRBA Jakub (TSC Bayer Dormagen, GER).
Pravé spojky: KAŠPÁREK Stanislav (MOL-Pick Szeged, HUN), MUBENZEM Dieudonné (TV 05/07 Hüttenberg, GER).
Střední spojky: BABÁK Tomáš (Bergischer HC, GER), BEČVÁŘ Roman (TuS Lübbecke, GER), Patrik FULNEK (KH Kopřivnice).
Pivoti: ŠLACHTA Petr (EHV Aue, GER), Jan UŽEK (HCB Karviná), ZEMAN Štěpán (HSC 2000 Coburg).
Náhradníci: ADAMÍK Artur (ESBM-GBDH Besancon, FRA), DOKOUPIL Jiří (HC Zubří), HERAJT Filip (Talent Plzeň), JURKA Miroslav (HC Zubří), MIČKAL Pavel (SHG Nordhorn, GER), NEDOMA Miroslav (HCB Karviná), PIROCH Tomáš (MT Melsungen, GER), POLOZ David (HSC Suhr Aarau, SUI), SCHAMS Vít (TV Endingen, SUI), ŠAFRÁNEK Ondřej (Talent Plzeň), ŠKVAŘIL Milan (HSC Suhr Aarau, SUI), VANČO Marek (HC Elblflorenc, GER), ZDRÁHALA Ondřej (ORLEN Wisła Płock, POL).

Program české mužské reprezentace před EHF EURO 2020
21.-27. října Tréninkový kemp v Plzni + 2 přátelská utkání ve Švýcarsku
27.-29. prosince Tréninkový kemp Rožnov pod Radhoštěm + 2 přátelská utkání proti Slovensku
1. - 5. ledna Tréninkový kemp v Brně + 2 přátelská utkání v Maďarsku
7.- 9. ledna Tréninkový kemp v Brně a odjezd na EURO 2020
9. - 26. ledna EHF EURO 2020 v Rakousku, Švédsku a Norsku - český tým nastoupí ve skupině B ve Vídni

Další články