Zde může být vaše reklama.
Sobota 13.7.
Svátek má Markéta
Menu

Vicepremiér v Lucemburku Bartoš jednal o umělé inteligenci a elektronické identitě

Bartoš jednal o umělé inteligenci a elektronické identitě

foto: Rada EU

04. 06. 2022 - 12:41

V Lucemburku zasedla v pátek 3. června Rada ministrů pro telekomunikace, na níž Českou republiku zastupoval vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš. Na programu jednání byly především otázky umělé inteligence, evropské digitální identity (eID), sdílení dat či naplňování Evropské digitální dekády 2030. V souvislosti s nadcházejícím předsednictvím České republiky v Radě EU Ivan Bartoš představil priority a ambice v digitální oblasti.

Červnovému zasedání Rady ministrů pro telekomunikace předsedal francouzský ministr Gabriel Attal a jednání se zúčastnil také komisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

Francouzské předsednictví v Radě EU představilo ministrům pokrok, kterého dosáhlo v projednávání aktuálních legislativních návrhů, jako jsou Akt o umělé inteligenci, jednotná evropská identita (eID) nebo Akt o datech.

Během zasedání proběhla politická diskuze k tématu digitální a zelené transformace. Oboje jsou součástí Evropské digitální dekády 2030, která  se zaměřuje na environmentální stopu digitálních zařízení, jako jsou televize, počítače a telefony či velká digitální infastruktura. Ivan Bartoš převzal od francouzského ministra Attala pomyslné žezlo půlročního předsednictví a představil priority předsednictví České republiky v Radě EU.

„Poděkoval jsem ministrovi Attalovi a francouzskému předsednictví za pokrok, kterého dosáhl u klíčových legislativních návrhů, které mají za cíl ovlivnit digitální trh v Evropě. Nyní je řada na České republice, abychom hledali dohodu a jednotný hlas mezi členskými státy EU. Pevně věřím, že budu moci v prosinci na dalším jednání Rady představit hned několik úspěchů,“ uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Ambicí českého předsednictví bude dosáhnout dohody mezi členskými státy EU u Aktu o umělé inteligence či u návrhu k jednotné evropské digitální identitě (eID). Pokrok v diskuzi je naplánován také u Aktu o datech a v budoucnu zveřejněných iniciativ v oblasti kybernetické bezpečnosti produktů (Cyber Resilience Act) či snižování nákladů na budování telekomunikačních sítí. Finální dohoda s Evropským parlamentem k programu digitální transformace do roku 2030 (Digital Decade Policy Programme) by pak mohla proběhnout již během léta.

Závěrem vicepremiér Bartoš pozval přítomné ministry na listopadovou ministerskou konferenci v Praze, která se zaměří na kybernetickou bezpečnost a bezpečnost technologií a online prostředí. Rada ministrů pro telekomunikace pod vedením CZ PRES se uskuteční v pátek 6. prosince 2022 v Bruselu.

Vicepremiér Bartoš zároveň absolvoval několik bilaterálních jednání, a to se zástupci Finska, Nizozemska či Německa. Tématy byly příprava a ambice ČR na předsednictví v Radě EU v oblasti digitální agendy.

Další články