
Česko se připravuje na další ročník akce Ukliďme svět
Už třicet let koordinuje Český svaz ochránců přírody dobrovolníky v České republice během akce…
foto: Liberecký kraj
12. 02. 2020 - 12:00
Expozici pořádá cestovatel Rudolf Švaříček; její vernisáž si nenechali ujít ani velvyslankyně Indonésie Kenssy D. Ekaningsigh a Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.
„Je dobře, že novodobí poutníci po kontinentech přináší prostřednictvím fotografií, sbírkových předmětů i videozáznamů svědectví o životě v doslova jiném světě, který je tomu našemu na hony vzdálen. Výstava je tím zajímavá a stojí za to ji navštívit,“ zhodnotil náměstek.
Výstava prezentuje historické materiály největších es českého cestovatelství: dvojice Jiří Hanzelka — Miroslav Zikmund a Miloslav Stingl. Přináší i rozsáhlé výsledky práce Rudolfa Švaříčka. V expozici se nalézají unikátní předměty: obrovské rituální totemy bisj, robusní štíty, iniciační masky, oštěpy, lodě a pádla, luky a šípy, kamenné rituální sekery a kostěné nože, sekáčky na prsty, masky z lidských vlasů, čelenky i unikátní zdobení. Nechybí stromová chýše Korowai, i jediná replika mezi originály, takzvaná vyuzená mumie.
Premiéru měla výstava v roce 2002 v pražském Národním muzeu a od těch dob putuje napříč republikou; objevila se i na Slovensku. Zhlédlo ji už tři čtvrtě milionu návštěvníků.
Už třicet let koordinuje Český svaz ochránců přírody dobrovolníky v České republice během akce…
Není jednoduché najít vysvětlení proto, proč se právě konec roku stává obdobím, kdy se tradičně…
Už brzy hodiny v českých domácnostech odbijí poslední vteřiny starého a první vteřiny nového roku.…
Faktickým začátkem vánoc není 24. prosinec, ale až den poté, Boží hod. Jde o Den narození Páně.…
Štědrý den připadá na 24. prosince. Podle tradice je dnešní den posledním dnem přípravy na vánoční…
Svůj poslední koncert odehrál František Nedvěd v pátek 9. července na olomouckém Horním náměstí.…